تامین سلامت امین

ال گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان است. ال گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نیست با این حال در برخی موارد به مانند بعضی از بیماری‌های گوارشی یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری باشد. اسید آمینه ال گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. این ماده در خون انسان، یکی از فراوان‌ترین اسید آمینه آزاد استال گلوتامین ، پودر اسید آمینه می باشد. ترکیبات : ال گلوتامین فراوان ترین اسید آمینه در بدن است که بیش از 60% آن در عضلات اسکلتی و 20% آن در کل اعضای بدن وجود دارد.

مکمل ال گلوتامین کمک بسیاری در کاهش درد عضلانی و بازسازی بافت‌های عضلانی می‌کند. ال گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است ، به این معنی که بدن می تواند آن را بسازد .

این اسید آمینه درگیر انواع فرایندهای متابولیکی بدن است . اما تقاضای بدن برای ال گلوتامین تحت فشار فیزیکی شدید، بالاتر از حد توانایی بدن برای ساخت و ساز آن است.

هنگام تجربه استرس میزان ال گلوتامین کاهش می یابد و بدن باید این کمبود رابا مکمل جبران کند. بیش از 61 درصد از بافت عضله های چسبیده به استخوان ال گلوتامین است . ال گلوتامین عمدتاً در عضلات اسکلت ساخته و ذخیره می شود.

 

ویژگی های ال گلوتامین:

– افزایش حجم و قدرت عضلات دربیماران بستری و ورزشکاران

– قابل استفاده به صورت خوراکی یا گاواژ

– حاوی 5 گرم گلوتامین درهر وعده

– بدون طعم ومزه

-کاهش تحلیل عضلانی بعد از عمل جراحی و سوختگی ها

– افزایش کارایی بدن

– تاخیر در بروز خستگی

– تقویت سیستم ایمنی بدن

برخی مزایای ال گلوتامین :

 

* دستگاه گوارش : یکی از مؤثر ترین روش های درمانی برای اختلالات دستگاه گوارش نظیراسهال و ضعف جهاز هاضمه است.

* دیابت : یکی از فواید بسیار برجسته گلوتامین نقش آن در کنترلسطح قند خون است.

* افسردگی : از راهکارهای جدید و پیشرفته در درمان انواع مختلف افسردگی استفاده از ال گلوتامین است.

* پرورش اندام :ال گلوتامین یکی از بهترین و ضروری ترین مکمل های ورزشی برای ورزشکاران است که با کمک به بالا رفتن سوخت و ساز پروتئین موجب پرورش و ورزیدگی عضلات می شود.

* آرتروز: ال گلوتامین تا حد زیادی به درمان آرتروز کمک می کند و موجب بازسازی بافت غضروف های آسیب دیده بر اثر کهولت سن می شود.

* ناتوانی جنسی : برخی از موارد ناتوانی جنسی در مردان با مصرف مکمل اسید آمینه ال گلوتامین کاهش می یابد.

* سیستم ایمنی : مکمل ال-گلوتامین آسیب های ناشی از بیماری های سیستم ایمنی را کاهش می دهد.

* سرطان : با مصرف ال-گلوتامین می توان اثرات مخرب پرتو درمانی را کاهش دهد.

 

ال گلوتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان :

ال گلوتامین با حذف آمونیاک مضر و بسیاری از رادیکال های آزاد که ممکن است منجر به مشکلات جدی شوند، به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

در موارد زیر کاربرد دارد:

– اسید آمینه ضروری در بیماران به شدت بدحال

– تقویت سیستم ایمنی بدن

– تسریع در بهبود زخم بستر

– حفظ یکپارچگی مخاط روده و پیشگیری از سپتی سمی

– کاهش عوارض سندرم روده کوتاه

– کاهش عفونت در بیمارستان و کاهش مدت زمان بستری  پودر ال گلوتامین  با داشتن خلوص بسیار بالا تاخیر در ايجاد خستگی ورزشکاران از طريق کمک به حذف آمونيوم و همچنین آنابولیسم پروتئين‌ها و کمک به عضله سازی را مهیا خواهد نمود. پودر ال گلوتامین پی ان سی همچنین پیشگیری از تحليل عضلات پس از مسابقه و کمک به بازسازی و ذخيره سازی گليکوژن عضلات را نیز بر عهده خواهد داشت.

 

ال گلوتامین یکی از اسید آمینه هایی که خود بدن قادر به ساختن آن نیست. به همین دلیل هم تا چندی پیش جز امینو اسیدهای غیر ضروری دسته بندی می‌شد زمانی که نیاز بدن به این امینو اسید در شرایط ویژه‌ای مانند ورزش و عفونت‌ها افزایش پیدا می‌کند مقادیری که بدن تولید می‌کند کفاف نیازش را نمی‌دهد و به همین دلیل هم این امینو اسید جزو امینو اسیدهای نیمه ضروری تقسیم بندی شد. با وجود این چون نیاز گلوتامین در پرورش اندام‌ها به شدت افزایش میابد نیاز یک حرفه‌ای به گلوتامین حدود ۲۰ تا ۵۰ گرم در روز تخمین زده می‌شود.

پودر ال گلوتامین  همراه با عوارض نیست و حتی در مقادیر چندین برابر دوز هم توصیه شده و عوارضی هم مشاهده نشده است. برخی افراد ممکن است به گلوتامین و یا مشتقات آن حساسیت داشته باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان ما اینجاست تا به سوال های شما پاسخ دهد...
سلام من چطور میتوانم کمکتان کنم؟